SECTORIAL COMMITTEES

Home/Sectorial Committees

The Sectoral Committee on Agriculture, Environment and Natural Resources is established under Standing Order No. 191. Its mandate pursuant to Standing Order 191(5) is to:-

  1. Investigate, inquire into, and report on all matters relating to the mandate, management, activities, administration, operations and estimates of the assigned departments;
  2. Study the programme and policy objectives of departments and the effectiveness of the implementation;
  3. Study and review all county legislation referred to it;
  4. Study, assess and analyse the relative success of the departments as measured by the results obtained as compared with its stated objectives;
  5. Investigate and inquire into all matters relating to the assigned departments as they may deem necessary, and as may be referred to them by the County Assembly;
  6. Vet and report on all appointments where the Constitution or any law requires the County Assembly to approve, except those under Standing Order 185(Committee on Appointments): and
  7. Make reports and recommendations to the County Assembly as often as possible, including recommendation of proposed legislation.

In accordance with the Second Schedule of the Standing Orders, the Sectoral Committee is mandated to consider all matters relating to:-

  • Agriculture, including crop and animal husbandry, livestock sale yards, county abattoirs, plant and animal disease control and fisheries;
  • Animal disease control and fisheries;
  • Animal control and welfare, including licensing of dogs and facilities for accommodation, care and burial of animals;
  • Implementation of specific national government policies on natural resources and environmental conservation, including soil and water conservation and  forestry and control of air pollution, noise pollution, other public nuisances and outdoor advertising; and
  • Refuse removal, refuse dumps and solid waste disposal.

ENVIRONMENT AND NATURAL RESOURCES COMMITTEE

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Abdirahman Mohamed Idris Chair Jubilee
2 Hon Halima Hussein Gure Vice Chair KANU
3 Hon Hassan Ismail Muhumed Member Amani National Congress
4 Hon Queen Teresia Titus Member Wiper
5 Hon Hussein Ahmed Bashir Member Wiper
6 Hon Gini Dakane Maalim Member Jubilee
7 Hon Fatuma Bulle Horor Member ODM
8 Hon Rukia Mohamed Dugow Member Jubilee
9 Hon Ali Abdulahi Gure Member Jubilee
10 Hon Mohamud Abass Bulale Member Labour Party Of Kenya
11 Hon Hassan Omar Kuno Member NARK-KENYA
12 Hon Mohamed Siyad Ahmed Member KPP
13 Hon Osman Hussein Abdi Member Jubilee

Finance and Economic planning Committee

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Mohamed Siyad Ahmed Chair KPP
2 Hon Farah Maow Bare Vice Chair ODM
3 Hon Fahaan Barkatle Ali Member ODM
4 Hon Mohamed AlI Sheikh Member ODM
5 Hon Hussein Ahmed Bashir Member Wiper
6 Hon Kassim Dagane Hassan Member KANU
7 Hon Ayan Mohamed Dhahir Member Jubilee
8 Hon Mohamud Aden Yarrow Member KANU
9 Hon Mohamedweli Guhat Dagane Member Jubilee
10 Hon Ali Abdullahi Gure Member Jubilee
11 Hon Mahat Osman Ibrahim Member Jubilee

Labour, Gender, Social Services and Sports Committee

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Fatuma Abdi Sanweine Chair Jubilee
2 Hon Fatuma Mohamed Shide Vice Chair Amani National Congress
3 Hon Adow Omar Said Member ODM
4 Hon Diriye Bare Abdi Member Wiper
5 Hon Osman Hussein Abdi Member Jubilee
6 Hon Gedi Adow Abdi Member ODM
7 Hon Sumeya Mubarak Ali Member PDR
8 Hon Hassan Halane Haye Member PDR
9 Hon Mohamedweli Guhat Dagane Member Jubilee
10 Hon Abdirahman Mohamed Idris Member Jubilee
11 Hon Daud Adan Dabar Member Jubilee
12 Hon Hamdi Ahmed Ali Member KPP
13 Hon Asli Ibrahim Ali Member Jubilee

Land, Housing and Urban Development Committee

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Suleiman Mohamed Chair KANU
2 Hon Hamdi Ahmed Ali Vice Chair KPP
3 Hon Mohamed Abdi Farah Member Wiper
4 Hon Queen Teresia Member Wiper
5 Hon Hassan Omar Kuno Member NARK-KENYA
6 Hon Mohamud Aden Yarrow Member KANU
7 Hon IrShad Hilolle Osman Member KANU
8 Hon Shindes Mohamud Mohamed Member ODM
9 Hon Sumeya Mubarak Member PDR
10 Hon Mohamed Gabow Karbat Member Jubilee
11 Hon Fahaan Barkale Ali Member Wiper
12 Hon Adan Abaile Sagar Member PDR
13 Hon Habiba Abdi Ahmed Member PDR

Health and Sanitation Services

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Irshad Hilolle Osman Chair KANU
2 Hon Fahaan Barkatle Ali Vice Chair Wiper
3 Hon Hassan Ismail Muhumed Member Amani National Congress
4 Hon Mohamed Abdi Farah Member Wiper
5 Hon Fatuma Mohamed Shide Member Amani National Congress
6 Hon Hassan Halane Haye Member PDR
7 Hon Khatra Iman Sigat Member Labour Party of Kenya
8 Hon Gini Dagane Maalim Member Jubilee
9 Hon Mohamud Omar Abdulahi Member Jubilee
10 Hon Adan Abaile Sagar Member PDR
11 Hon Hamdi Ahmed Ali Member PDR
12 Hon Abdullahi Omar Aden Member PDR
13 Hon Abdulahi Mohamed Buthul Member Jubilee

Trade, Enterprise development and Tourism

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Asli Ibrahim Ali Chair Jubilee
2 Hon Hussein Mohamed Dagane Vice Chair Jubilee
3 Hon Fatuma Bulle Horor Member ODM
4 Hon Shindes Mohamud Mohamed Member ODM
5 Hon Farah Maow Bare Member ODM
6 Hon Ayan Mohamed Dhahir Member Jubilee
7 Hon Kassim Dagane Hassan Member KANU
8 Hon Mohamed Gabow Karbat Member Jubilee
9 Hon Hassan Ismail Muhumed Member Amani National Congress
10 Hon mohamud Aden Yarrow Member KANU
11 Hon Fatuma Abdi Sanweine Member Jubilee
12 Hon Hussein Haret Borle Member KANU
13 Hon Mahat Osman Ibrahim Member Jubilee

Roads, Transport and Public Works

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Marian Mohamed Hassan Chair PDR
2 Hon Hassan Ismail Muhumed Vice Chair Amani National Congress
3 Hon Shindes Mohamud Mohamed Member ODM
4 Hon Abdirizak Ismail Sheikh Member ODM
5 Hon Mohamed Ali Sheikh Member ODM
6 Hon Mahat Osman Ibrahim Member Jubilee
7 Hon Mohamed Siyad Ahmed Member KPP
8 Hon Abdullahi Omar Aden Member PDR
9 Hon Abdirahman Mohamed Idris Member Jubilee
10 Hon Yussuf Omar Abdi Member PDR
11 Hon Mohamud Abass Bulale Member Labour Party of Kenya
12 Hon Mohaamud Omar Abdullahi Member Jubilee
13 Hon Ayan Mohamed Dhahirs Member Jubilee

ECD AND VOCATIONAL TRAINING

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Diriye  Bare Abdi Chair Wiper
2 Hon Fatuma Khalif Ali Vice Chair KANU
3 Hon Queen Teresia Member Wiper
4 Hon Hussein Ahmed Bashir Member Wiper
5 Hon Farah Maow Bare Member ODM
6 Hon Issa Aden Abdi Member Jubilee
7 Hon Kassim Dagane Hassan Member KANU
8 Hon Aden Abaile Sagar Member PDR
9 Hon Halima Hussein Gure Member KANU
10 Hon Mohamedweli Guhat Member Jubilee
11 Hon Hassan Halane Haye Member PDR
12 Hon Khatra Iman Sigat Member Labour Party of Kenya
13 Hon Mohamed Gabow Karbats Member Jubilee

Water Committee

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Hussein Haret Borle Chair KANU
2 Hon Khatra Iman Sigat Vice Chair Labour Party of Kenya
3 Hon Mohamed Ali Sheikh Member ODM
4 Hon Adow Omar Said Member ODM
5 Hon Hassan Halane Haye Member PDR
6 Hon Issa Aden Abdi Member Jubilee
7 Hon Hussein Ahmed Bashir Member Wiper
8 Hon Rukia Mohamed Dugow Member Jubilee
9 Hon Abdirizak Ismail Sheikh Member ODM
10 Hon Suleiman Mohamed Member KANU
11 Hon Aden Abaile Sagar Member PDR
12 Hon Fatuma Abdi Sanweine Member Jubilee
13 Hon Irshad Hilolle Osman Member KANU

Agriculture, Livestock and Fisheries Committee

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Yussuf Omar Abdi Chair PDR
2 Hon Fatuma Bulle Horor Vice Chair ODM
3 Hon Diriye Bare Abdi Member Wiper
4 Hon Gedi Adow Abdi Member ODM
5 Hon Farah Maow Bare Member ODM
6 Hon Osman Hussein  Abdi Member Jubilee
7 Hon Daud Adan Dabar Member Jubilee
8 Hon Abdullahi Mohamed Buthul Member Jubilee
9 Hon Fatuma Khalif Member KANU
10 Hon Habiba Abdi Ahmed Member PDR
11 Hon Mohamed Siyat Ahmed Member KPP
12 Hon Hussein Mohamed Dagane Member Jubilee
13 Hon Sumeya Mubarak Member PDR

Welfare Committee

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Mohamud Omar Abdullahi Chair jubilee
2 Hon Queen Teresia Vice Chair Wiper
3 Hon Mohamed Abdi Farah Member Wiper
4 Hon Yussuf Omar Abdi Member PDR
5 Hon Marian Mohamed Hassan Member PDR

Committee on powers and privileges

SN NAME DESIGNATION PARTY
1 Hon Ahmed Ibrahim Abass Chair
2 Hon Irshad Hilole Osman Member KANU
3 Hon Mohamud Abass Bulale Member LABOUR PARTY
4 Hon Mahat Osman Ibrahim Member JUBILEE
5 Hon Mohamed Siyat Ahmed Member KPP
6 Hon Marian Mohamed Hassan Member PDR
7 Hon Fatuma Khalif Ali Member KANU
8 Hon Mohamed Ali Sheikh Member ODM
9 Hon Abdirizak Ismail Sheikh Member ODM
10 Hon Shindes Mohamud Mohamed Member ODM